Pravidelná návšteva lekárne vás môže mesačne stáť aj desiatky eur. Je naozaj potrebné kupovať drahé lieky a pritom v podstate stále neriešiť problém ale iba jeho príčinu? Farmaceutický priemysel je fenoménom dnešnej doby. Západná medicína je postavená na poznatkoch z vedy a skúmania ľudského tela. Vychádza z faktov a hmatateľných overených dôkazov. Áno, určite má svoj veľký prínos a nesporne veríme lekárom. V posledných rokoch je ale viac a viac vidieť, ako sa Hypokratova prísaha stáva iba mechanickou a skutočné pomáhanie pacientovi je skôr výnimkou než pravidlom. Ako je možné, že sa doba takto zmenila?
Moderná medicína a liečenie si ľudské telo doslova rozkúskovala a každej časti sa venuje iný odborník. Podľa toho vznikali aj oddelenia – urológia, dermatológia, kardiológia a tak ďalej. Prídete k lekárovi a popisujete mu svoj problém. Lekár následne vykoná testy a pristupuje k liečbe daných problémov. Prečo ale liečime príznaky, keď problém stále pretrváva? Úprimne príde mi to ako udržiavacia fáza. Kde sme závislí na kupovaní liekov, ktoré potláčajú príznaky hlavného problému. Napríklad vysoký tlak. To je dôsledok nezdravého životného štýlu, zlého pitného režimu, stravy, nedostatku pohybu – toto sú hlavné predpoklady pre jeho vznik.
Samozrejme sú tu aj vrodené vady a predpoklady, ale tie tvoria malé percento. Prečo lekár určí diagnózu vysokého tlaku a lieči ho tabletkami, ktoré znižujú vysoký krvný tlak? Pretože je to výhodnejšie ako informovať pacienta o zdravej životospráve a cvičení. Okrem toho, z toho by okrem pacienta nikto nič nemal. Takto ale pacient môže roky pravidelne jesť lieky proti vysokému tlaku a po ich vysadení je jeho stav horší. Pacient je teda utvrdený, že liečba je správna.. Prečo ale teda ani po rokoch nie je vyliečený? Pretože potláča príznaky, nerieši problém. A práve preto je výnosnejšie liečiť príznaky ako samotnú príčinu ich vzniku. Možno je na čase informovať sa o liečbe nielen medikamentóznej ale aj doplnkovej. V podobe zdravej stravy, cvičenia alebo iných foriem podpornej liečby.